Bezpieczeństwo wody pitnej w Przedsiębiorstwie Komunalnym

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Bezpieczeństwo wody pitnej w Przedsiębiorstwie Komunalnym
w Prażmowie Sp. z o.o. wspomagane przez małże…

Mało kto wie, że w Przedsiębiorstwie Komunalnym Prażmów Sp. z o.o. do sprawowania pieczy nad bezpieczeństwem jakości wody zatrudnione zostały małże słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona
z łac. Unio tumidus. Mowa tutaj o Systemie Biomonitoringu SYMBIO, który stanowi system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem wody uzdatnianej na zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wola Wągrodzka, która codziennie dostarcza wodę pitną dla ponad pięciu tysięcy mieszkańców, w rocznej ilości ok.  154 000 tysięcy m³.

W trosce o wysoką jakość świadczonych usług w zakresie dostaw wody pitnej, na Stacji Uzdatniania Wola Wągrodzka, Przedsiębiorstwo Komunalne Prażmów Sp. z o.o. zatrudniło małże słodkowodne. Są to wyjątkowi pracownicy, bo przez 24 godziny na dobę 365 dni w roku są odpowiedzialni za czystość wody dostarczanej do mieszkańców południowo-zachodniej części Gminy Prażmów.

Małże, o których mowa są częścią Systemu Biomonitoringu SYMBIO, a funkcjonowanie systemu oparte jest o idee bioindykacji. Te wyjątkowo czułe organizmy (małże), gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując Nasze Przedsiębiorstwo on-line, co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy.

Na obiekcie Stacji Uzdatniania Wody w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży
z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus). Do każdego z tych osobników został przytwierdzony elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli, i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG.

Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej, tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał, na który nasze służby będą reagowały jeszcze szybciej i sprawniej niż dotychczas. Organizmy te przy monitorowaniu wody będą pracowały trzy miesiące. Po tym czasie firma PROTE (www.prote.pl) z Poznania obsługująca system dokonuje wymiany małży na nowe organizmy, te natomiast, które pracowały są odtransportowane do jeziora, z którego wcześniej zostały pozyskane.

Sama metoda jest jedną z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku, co zostało potwierdzone wieloletnimi doświadczeniami firmy PROTE obsługującej ponad 60 takich systemów na terenie naszego kraju. Warto zaznaczyć, że obecnie małże monitorują jakość wody ujmowanej już dla ponad 10 milionów ludzi. System Biomonitoringu SYMBIO jest połączeniem naturalnej i niezawodnej metody bioindykacji, opartej na organizmach wskaźnikowych, z nowoczesną technologią, pozwalającą na automatyczne badanie i archiwizowanie danych, co wyznacza standardy bezpieczeństwa także dla odbiorców wody pitnej, której jakość pozwala na jej picie prosto z kranu!